14° Açık

60 Metresi Suya Batırıldı

Gündem - 20 Ekim 2021 11:26 A A

Dev platform taşıyan gemi Çanakkale Köprüsünden batırılarak geçirildi.

Deniz yüzeyinden yüksekliği 130 metreyi bulan Marshall Adaları bayraklı gemi ve platform, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün altından geçirilerek Tekirdağ’a seyrini sürdürdü.

Çanakkale Boğazı, dev platform taşıyan Marshall Adaları bayraklı geminin geçişi nedeniyle tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Hollanda’nın Rotterdam Limanı’ndan Tekirdağ’a giden, 265 metre boy ve 43 metre enindeki 34 bin 925 grostonluk ağır yük taşıma özelliğine sahip “Albatross” adlı gemi, sabah saatlerinde Ege Denizi yönünden boğaza girdi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait “Kurtarma-13” ve “Kurtarma-15” römorkörlerinin refakat ettiği geminin seyri sırasında, Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatılarak önlem alındı.

Taşıdığı platform ile deniz yüzeyinden 130 metre yüksekliğe ulaşan gemi, yapımı süren “1915 Çanakkale Köprüsü”nün altından geçememesi nedeniyle Lapseki’nin Suluca köyü açıklarında bekletildi. Bir bölümü suya batırılan geminin üzerinden, taşıdığı Panama bayraklı “Aras Driller” isimli “jack-up” olarak tanımlanan platform suya indirildi. Yaklaşık 60 metre kadar suya batırılan platform, dün akşam saatlerinde 69 metre su üstü yüksekliği olan köprünün altından geçirildi. Dev platform geçiş öncesi dakikada 5 cm bastırılarak yol aldı.

Gündem - 11:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.