Az bulutlu

Balıkçılığın Profosyonel İmkanlarla Yapılmasını İstiyoruz

Gündem - 11 Ağustos 2021 22:21 A A

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale’de bulunan göletlere yavru balık bırakılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Turan, “Aşağıokçular’da önemli bir tören için kıymetli hemşehrilerimizle bir araya geldik. Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında Çanakkale Merkez ve İlçelerimizde bulunan 10 gölete, 250 bin sazan yavrusu bırakıldı. Önümüzde hafta da 150 bin yavru balık yine göletlerimize bırakılacak.” dedi.

Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Kadim tarihi, tarımı, turizmi ve sanayisiyle marka şehir Çanakkale’miz 671 km’lik kıyı şeridiyle de bir sahil kenti. Çanakkale’mizde 821 amatör balıkçımız var. Yine şehrimizde 23 adet su ürünleri yetiştiriciliği tesisi bulunmakta. Bizler bölgemizde balıkçılığın daha profesyonel imkanlarla yapılmasını istiyoruz. Bundan dolayı su ve su ürünleri kaynaklarının devamlılığı için Bakanlığımız kıymetli projeler ortaya koyuyor.

DSİ’nin yaptığı balıklandırma çalışmaları dışında İl Müdürlüğümüzce yılda ortalama 70 bin adet olmak üzere 2010-2020 yılları arasında 692.500 adet sazan yavrusu bırakıldı. İç sularımızda balık stoklarının ve su ürünleri tüketiminin artırılmasını, tüketime bağlı istihdam oluşturulmasını ve sportif avcılığın özendirilmesini amaçlıyoruz. Çanakkale’miz ve balıkçılarımız için hayırlı olmasını diliyor; programa katılan ve bu kıymetli projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Gündem - 22:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.