24° Açık

Dalış Turizmine Başlıyoruz…. İddialıyız

Gündem - 14 Ağustos 2021 11:46 A A

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Gelibolu Tarihi Sualtı parkını inceledi

Turan yaptığı açıklamada Çanakkale ve Ülkede turizm için yeni bir başlangıç ve ivme olacağını ifade ederken açıklamalarının devamında şunları söyledi

Dalış turizmi dünyada yeni bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada eşi benzeri görülmemiş batık envanterine sahip olan Çanakkale’miz dalış turizminde de önemli bir merkez haline geliyor. Şehrimiz batıklarla beraber, Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’na 60 kilometrelik sahile paralel uzanan Saros Körfezi, 144 cins balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngerle su altı turizmi için büyük bir potansiyele sahip.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Boğazı ve çevresinde batmış olan deniz araçları ile Çanakkale Muharebeleri’nde yapılan çıkarmalarda batmış olan askeri mühimmat, araç gereçlerin bulunduğu alanlar, Sualtı Parkı olarak işlevlendirilerek sportif amaçlı dalış meraklıları ile teknik dalışlara açılması sağlanacak. Yapılan çalışmalar neticesinde Çanakkale Savaşları ve Tarihi Alanının ayrılmaz bir parçası olan batıklara erişim ile batıkların koruma ve kullanımına yönelik düzenleme (tonoz, şamandıra, iskele, hediyelik eşya, sergi, müze vb.) ihtiyaçları tespit edilmişti.

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı içerisinde, dünyada 1. Dünya Savaşı Temalı tek sualtı parkı olarak kültürel amaçlı dalış turizmi meraklıları için önemli bir cazibe merkezi olacak.  Kültür ve Turizm Bakanımıza, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanımıza ve emeği geçen, destek olan herkese teşekkür ediyor; şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.

Gündem - 11:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.