Kapalı

Destek Verenleri Gururlandıracağım

Spor - 22 Temmuz 2021 15:22 A A

Kleomarcus Spor Kulübü sporcusu Aleyna İclal Tohumcu hedeflerini anlattı.

Çanakkale Kleomarcus Spor Kulübünün başarılı sporcusu Aleyna İclal Tohumcu Milli takım forması giyip ailesini ve kendisine destek veren herkesi gururlandırmak istediğini ifade etti.

Hedefleri olduğunu söyleyen Aleyna İclal Tohumcunun antrenörlüğünü ise Mazlum Orak yapmakta

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Merhaba ben Aleyna İclal Tohumcu. Çanakkale  Vahit Tuna Anadolu Lisesi’nde 12.sınıf öğrencisiyim. 17 yaşındayım . Aralık 2019′ da Kleomarcus Spor kulübü’ ne başladım. Yaklaşık 2 yıldır bu sporla ilgileniyorum.

SİZİ SPOR’A YÖNLENDİREN SEBEPLER ve KİŞİLER VAR MI?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU:  Küçüklüğümden beri geceleri babamla hep boks maçlarını takip ederdik. Çoğu gece bu maçları izlemek için uykusuz bile kalmıştık ama bir gün benim de bu spora başlayacağım aklıma gelmemişti. Kilo vermek için ve sağlıklı olmak için başladığım bu sporda gün geçtikçe kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

İLK MÜSABAKANIZDA E HİSSETTİNİZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Tabii başlarda heyecan vardı ama ringe çıkınca bu heyecan biraz daha arttı maç başlayınca dövüşmeye odaklandığım için heyecanın da çok kısa sürdü. İlk maçını kazanamasam da benim için güzel bir tecrübe oldu .

ÇALIŞMA ORTAMINIZ UYGUNMU?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Antrenörümüz elinden geldiğince bize katkı sağlıyor fakat yeterli seviyede olduğunu düşünmüyorum. Çanakkale Belediyesi ve Gençlik Spor Bakanlığı’ndan destek beklemekteyiz.

OKUL ve SPOR’UN BİR ARADA YÜRÜMESİ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Başlarda biraz zor oluyordu sabah erken kalkıp okula gitmek sonrasında antrenman yapıp okuldaki ödevlerini halletmek yoruyordu ama düzeni oturtunca ve çok çalışınca halledilemeyecek  bir şey yok .

ÖRNEK ALDIĞINIZ SPORCU VEYA SPORCULAR VARMI?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Başta Muhammed Ali olmak üzere Anissa Meksen, Anthony Joshua , Gökhan Saki gibi birçok sporcunun maçlarını tekrar tekrar izlemekten çok keyif alıyorum.

MÜCADELE SPORLARINA BAŞLADIĞINIZDA NE GİBİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: İlk başlarda hem okul hem de antrenman temposunu tutturmakta zorlanıyordum ama alışınca onu da hallettim. Sadece antrenmanlarda sakatlık çok oluyordu. Başlarda teknik olarak iyi olmadığım ve hareketlere tam alışamadığım için çok sakatlıklarım oluyordu bu da beni psikolojik olarak olumsuz etkiliyordu ama zamanla alışınca sakatlıklarım da azaldı.

MÜCADELE SPORLARINDA NASIL BİR DİSİPLİN GEREKİYOR?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Bence ne olursa olsun pes etmemek gerekiyor. Eğer gerçekten bu sporu yapmak istiyorsan başkalarının ne dediğine bakmadan yaptığın işe odaklanmak  ve bunun içinde sıkı çalışmak gerekiyor.

ANTRENMANLARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Antrenmanlarımız çoğu zaman karşılıklı çalışma, torba, lapa , interval ve koşu şeklinde geçiyor.

MÜSABAKAYA ÇIKARKEN NASIL KONSANTRE OLUYORSUNUZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Müzik dinleyerek zihnimi boşaltmaya ve maçıma odaklanıp heyecan yapmamaya çalışıyorum. Maç öncesi antrenörüm ve arkadaşlarım da beni motive edip Konsantre olmamı sağlıyor.

MÜSABAKA SIRASINDA NELER HİSSEDİYORSUNUZ?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU:  Maçtan önce biraz heyecanlanıyorum ama en çok o platforma çıkınca heyecanım artıyor . Zaten maç başladıktan 15-20 saniye sonra kendimi dövüşmeye odaklandığım için o heyecanımı da unutuyorum.

MÜCADELE SPORCUSU OLMANIN ZORLUKLARI NELERDİR?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU: Mücadele sporcusu hırslı, disiplinli ve çalışkan olmalıdır. Hemen pes etmemeli yapamadıklarının üstüne girmelidir.

YAPTIĞINIZ SPORA AİLENİZİN BAKIÇ AÇISI NEDİR?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU:  Ailem çoğu zaman yaptığım şeylerde beni destekler babamın da bu sporu sevmesi benim başlamam da bir problem yaratmadı ama ara sıra geçirdiğim sakatlıklardan dolayı  bırakmamı istiyorlar.

BU SPORDAKİ HEDEFİNİZ NEDİR?

ALEYNA İCLAL TOHUMCU:  Öncelikle milli takım formasını giyip hem ailemi hem antrenörümü gururlandırmak istiyorum. Daha sonra da örnek aldığım sporcular gibi iyi dövüşmek istiyorum.

Spor - 15:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.