26° Açık

Geyikli Zeytinyağı İngiltere Yolcusu

Gündem - 20 Ekim 2021 16:36 A A

Kuzey Ege’nin turizmde ve tarımda parlayan yıldızı Geyikli’nin meşhur zeytinyağları dünyanın dört bir yanından yoğun talep görüyor.

Ürünlerini farklı ülkelerde düzenlenen fuarlarda sergileyen ve görücüye çıkartan üreticiler, yüksek rekolte ve kaliteli ürünlerini ihracat ile taçlandırıyor.

Zeytin hayatının devam ettiği bölgede bir yandan da ihracat başladı. Geyikli’de zeytin ve zeytinyağı üreten Mücahit Dalgıç sezonun ilk ihracatını İngiltere’ye gerçekleştirdi. İlk parti 25 ton kaliteli zeytinyağı, Kurban kesiminin ardından dualar ile uğurlandı.

Zeytinyağı üreticisi Mücahit Dalgıç, bölgede iklimin ve Kazdağlarının mikroklima etkisinin ürünlerin kaliteli olmasında önemli etki yarattığını belirterek “Geyikli bölgemizde zeytin benzersiz aroma ve lezzete sahiptir. Toprak yapısı ve yüksek oksijen kaliteli zeytin ve zeytinyağı elde etmemizde büyük pay sahibidir. Tüm bu avantajları bilinçli pazarlama girişimleri ile birleştirdiğimizde önemli ekonomik katma değer sağlama fırsatı buluyoruz. Katıldığımız fuarlarda yaptığımız tanıtımlar ihracat imkanı bulmamızda büyük katkı sağlıyor” dedi.

Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ise bölgenin zeytin ve zeytinyağında önemli ve degerli bir üretim merkezi olduğunu belirtti. Oruçoğlu “verimli topraklara sahip Geyikli’de zeytin ve zeytinyağı ayrıcalıklı bir kaliteye sahiptir. Üreticilerimiz kaliteli ürünlerini hem yurt içinde ve yurt dışında doğru pazarlama girişimleri ile değerlendirmesi oldukça önemlidir. Bugün İngiltere’ye yapılan ihracat bunun en önemli örneklerinden birisidir. Yöre üreticilerimiz her geçen yıl daha kaliteli ürün elde etmede önemli başarılar sağlamaktadır. Sadece Avrupa değil bir çok dünya ülkesine yapılan ihracatlar gurur kaynağımızdır” dedi.

Gündem - 16:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.