24° Açık

Göç Yolunda Yorgun Düştü

Genel - 26 Ekim 2021 11:33 A A

Gelibolu’da balıkçılar tarafından 3 gün önce göç yolunda yorgun düştüğü için deniz kıyısında bitkin halde bulunan kızıl akbaba, bölgeden ayrılmayınca durum DKMP’ye bildirildi. Görevli veteriner hekim gözetiminde muhafaza altına alınan kızıl akbaba, Çanakkale’ye getirildi.

Vücudunda ve kanatlarında herhangi bir yaraya rastlanmayan kızıl akbabanın göç yolunda yorgun düştüğü, bu nedenle de Gelibolu’da uygun ve güvenli gördüğü bir yerde dinlendiği tespit edildi.

DKMP Çanakkale Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızıl akbabanın Gelibolu’da denizin üzerine konmuş şekilde bulunduğunu söyledi.

Kendilerine haber ulaşması üzerine kızıl akbabanın kuruma getirildiğini anlatan Hacıalioğlu, “Bakım ve tedavilerini yapıyoruz. Kızıl akbabanın Avrupa’dan, Afrika’ya veya Hindistan’a doğru göç ettiğini tahmin ediyoruz.” dedi.

DKMP Veteriner Hekimi Meltem Dimişgi ise kızıl akbabayı beslediklerini belirterek, “Göç yolunda yorgun olduğunu tespit ettik. İyi bir şekilde besleniyor. Dış parazit tedavisini yaptık. Birkaç gün daha baktıktan sonra ait olduğu doğasına bırakacağız ve göç yoluna devam edecek.” diye konuştu

Akbabaların doğadaki en önemli çöpçü kuşlardan olduğunu belirten Onsekizmart Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Biyolog İbrahim Uysal, hiç bir zaman canlılara zarar vermediğini, lehlerine beslendiği icib aksine başta kuduz olmak üzere ölü hayvanlardan bulaşması muhtemel bir çok bulaşıcı hastalığı önlediğine dikkat çekerek, yetkisi olmayan avcılar tarafından kesinlikle vurulmamasını ve popülasyonunda azalma olduğu için korunması gerektiğini ifade etti.

Çanakkale Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü kliniğinde bakımları yapılan ve özenle beslenerek enerjisini toplaması sağlanan genç kızıl akbaba daha sonra özel bir alandan doğal ortamına geri bırakıldı.

Genel - 11:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.