15° Kapalı

Hisarcıklıoğlu ÇTSO’yu Ziyaret etti

Gündem - 2 Ekim 2021 12:02 A A

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ÇTSO Yönetim Kurulu Meclis Üyeleri ve Çanakkale iş insanlarıyla bir araya geldi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu öğle yemeğinde ÇTSO Meclis Üyeleri ve Çanakkaleli iş insanlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin Çok Değerli Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, çok kıymetli büyüklerim, Sayın Şadan Eren,  Sayın Arif Parmaksız ve Sayın Cengiz Günay Başkanlarım, Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulumuz, Çanakkalemizin güzide dernekleri ile birlikte sizleri Çanakkale’de,  Odamızda misafir etmekten dolayı çok mutluyuz.

Öncelikle Rifat Başkanıma gönülden teşekkür etmek istiyorum. Ayağının tozu ile Mısır’dan geldi ve dinlenmeden bugün bizimle oldu. Pandemi sürecinde de aynı önceden olduğu gibi bizlere hiçbir zaman mesafeleri hissettirmedi, saatler boyu süren online toplantılarla hepimizi dinledi ve her sıkıntımızın sesi oldu,  bakanlarımıza, Cumhurbaşkanımıza iletti. İşinin ne kadar zor olduğunu ben bu dönemde daha iyi anladım. Allah razı olsun.

Sayın Başkanım, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak;  Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz, 21 Meslek Komitemiz, çalışanlarımızla birlikte biz de çalışmalarımızı etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Pandemi sürecinde de tedbir ve kurallara azami ölçüde uyarak 5 yıldızlı akredite bir Oda olarak hizmetlerimize kesintisiz devam ettik. Geçen hafta TSE’den Covid 19 Güvenli Hizmet Belgemizi de aldık.

“İLİMİZİN VE ÜLKEMİZİN İHRACATINA DESTEK VERMEK ÜZERE ODAMIZDA DIŞ TİCARET DESTEK BİRİMİ OLUŞTURDUK”

Bugün itibariyle 8250 üyemize hizmet veriyoruz. Odamız bünyesinde Dış Ticaret Destek Merkezi kurduk ve ihracatçı sayımızı % 100 artırdık. 2020 yılında üyelerimiz 1.072.000.000 dolar ihracat gerçekleştirdiler. Üyelerimizin ve İlimizin ekonomik hayatına katkı sağlamak için, marka değerlerimizi ön plana çıkarmak, kültürel mirasımızın sürdürülebilir turizme katkısının arttırmak için çalışıyor,  projeler geliştiriyor ve bu amaçla yapılan tüm projeleri destekliyoruz.

Sayın Başkanım, biraz sonra Biga’ya giderken göreceksiniz, 1915 Çanakkale Köprümüz Avrupa’nın en büyük kamu yatırımları arasında ilk sırada. Köprü daha proje aşamasındayken başladık, bugün dahil üyelerimize sürekli yeni Çanakkale’ye kendilerini hazırlamaları gerektiğini söylüyoruz. İlk kazma vurulduğu andan itibaren köprü, Çanakkale’ye yepyeni bir vizyon katacağını bizlere hissettirdi.

“ÇTSO İLİMİZİN ORTA VE UZUN VADELİ TÜM PROJELERİNE DESTEK VERİYOR”

Odamızın proje sahibi olarak başlattığı Ezine Gıda İhtisas OSB’de tahsisler neredeyse tamamlandı. Çan’da Karma OSB için girişimimizi yaptık. Ayvacık’ta Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB için zannediyorum Bakanımız bugün müjde verecek. Troya Müzemiz Yılın Müzesi seçildi. Çanakkalemiz hızlı bir şekilde kabuk değiştirirken aynı zamanda “ En Yaşanabilir Şehir” ünvanını da sahip. Bizim sürekli vurguladığımız da zaten Çanakkale’nin gelişirken, büyürken tüm güzelliklerini de koruması.

Sayın Başkanım, bunları şunun için de söylüyorum. Oda ve borsalarımız sizin de engin vizyonunuz sayesinde çok yol kat etti ve rutin hizmetlerimiz, eğitimlerimiz, teknolojinin de gelişmesi ile kolaylaştı, personel de donanımlı olunca sorunsuz ilerliyor. Bizlerin yani yönetimlerin bundan sonra her zamankinden daha çok İllerimizin üretimini, ihracatını,  istihdamını artıracak yatırımları çekmek, bunun için de öncelikle bürokrasiyi azaltarak iş insanlarını küstürmemek yönünde daha çok efor ve zaman harcaması gerektiğini düşünüyorum. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak gururla söyleyebilirim ki, İlin en fazla proje üreten, tanıtımına, eğitimine en fazla katkı veren kurumuyuz.

Çanakkale SGK’dan aldığımız verilere göre Çanakkale’de sigortalı sayısı 108.000, Bağkurlu sayısı ise 27.000. Yine resmi verilere göre Çanakkale’de işsizlik oranı da Türkiye ortalamasının yarısı. İstihdam arttırıcı, üretime yönelik  yatırımlarla daha da aşağılara çekmek için gayret gösteriyoruz. Bu vesile ile Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a, Çanakkale Milletvekilimiz ve AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan’a ve Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Jülide İskenderoğlu’na gerek kamu gerek özel sektör yatırımlarına sağladıkları katkılar için teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanlarım, Çanakkale’ye hepimizin çok borcu var. Mevcut potansiyeli kullanmak, İlimizi hakettiği konuma getirmek için çok, daha çok çalışacağız, çalışmayanları söylemeye de devam edeceğiz ve kazanan daima Çanakkale olacak.”

“SEKTÖR TEMCİLERİMİZ ARACILIĞI İLE ODALARIMIZDAN GELEN TALEPLERİ İLK AĞIZDAN İLGİLİ MAKAMLARA İLETİYOR VE TAKİPÇİSİ OLUYORUZ”

Çanakkale iş insanlarına seslenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “ Milli direnişin ve istiklal ruhunun şehri, manevi başkentimiz Çanakkale’de bir kez daha sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çanakkale’ye 13. Gelişim. Hepimizin Çanakkale’ye borcu var. 81 ilden dedelerimiz, büyüklerimiz bu topraklarda yatıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları Çanakkale’yi ticaret yollarının üzerine taşıyacak. Bunu avantaja çevirmek siz iş insanlarının elinde, biz Odalar ve Borsaların görev tanımları belli. Biz iş insanlarımızın avukatı ve arabulucusuyuz. Sizlerden gelen talepleri ilgili mercilere iletiyoruz. Burada taleplerimizin tek bir ses olarak çıkması çok önemli. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bağımsız denetleme kuruluşları tarafından denetlenerek Akredite Oda unvanıyla üyelerine beş yıldızlı hizmet veriyor. Paris’te Berlin’de yani Avrupa’da bulunan Odalar nasıl hizmet veriyorsa ÇTSO’da üyelerine o kalite ve standartta hizmet veriyor. Yönetim Kurulumuz başta olmak üzere Genel Sekreter Sema hanıma ve ekibine burada sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Gündem - 12:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.