24° Açık

KİLİTBAHİR GEMİSİ İLK TAHLİYELERİ YAPTI

Genel - 16 Ağustos 2021 20:37 A A

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tatil için Sinop’un Türkeli ilçesine gelen ve sel felaketinde köprülerin yıkılması nedeniyle ilçede mahsur kalanların Kilitbahir isimli arabalı vapurla tahliyesine başlandı.

Konu ile ilgili Gestaş’tan yapılan açıklama şöyle;

Filomuzda bulunan Kilitbahir gemisi, karayolu ulaşımının kapalı olması sebebiyle Sinop Türkeli’nde mahsur kalan vatandaşlarımızın tahliyesi ve bölgede kamu kuruluşlarının çalışmalarına destek olması amacıyla Sinop’ta hizmet vermektedir. Dün ilk tahliye seferini gerçekleştirmiştir. Bununla ilgili basın bültenini iletiyorum. Fotoğraflar ise ektedir. Değerlendirmeniz dileğiyle…

Sinop Türkeli’nden gemiyle ilk tahliye gerçekleşti

Bir süredir kuvvetli sağanak yağışın etkisi altında olan Karadeniz Bölgesi’nde başta Sinop ili olmak üzere birçok ilimizde sel ve su baskınları yaşanırken, Çanakkale Valiliği tarafından bölgeye gönderilen Gestaş Deniz Ulaşım’ın filosunda bulunan ‘Kilitbahir’ gemisi, dün Sinop Türkeli ilçesinden ilk tahliye seferini gerçekleştirdi.

Sel felaketi sonrasında karayollarının kapanması, köprülerin yıkılması ve yolların hasar görmesi nedeniyle bölgede yaklaşık 5 gündür mahsur kalan vatandaşlar, Gestaş’ın Kilitbahir gemisiyle Sinop Türkeli’nden deniz yoluyla İnebolu’ya taşınacak.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU UĞURLADI

Çalışmaları yerinde incelemek için bölgede olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, tahliye seferini gerçekleştirecek gemimiz mürettebatıyla bir araya geldi. Karayolu ulaşımının kapanması nedeniyle yaklaşık 5 gündür bölgeden çıkamayan vatandaşların, gemiye binişi esnasında iskelede olan Sayın Bakanımız, burada yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 5 gündür önemli bir afetle karşı karşıyayız. Maalesef can kayıplarımız var. Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu afetin izlerini ortadan kaldırmak için önemli çalışmalarımız var. Bir taraftan karayollarının zarar görmüş kapalı olan bütün yollarını açmaya çalışıyoruz. Tabi özellikle Türkeli ve Ayancık köprülerinin afet nedeniyle ortadan kalkmasıyla tabi burada bir mağduriyet yaşandı. 5 gündür ilçeden çıkamıyordu vatandaşlarımız. Ona bir çözüm olarak arabalı vapur getirdik Türkeli Güzelkent’e. İnşallah onların tahliyesini feribotla yapmaya başladık. Kısa sürede bu feribot buradaki vatandaşlarımızı İnebolu Limanı’na ulaştıracaklar” ifadelerini kullandı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Sinop Türkeli’nden İnebolu’ya gerçekleşen ilk seferde yer alan vatandaşları ve Kilitbahir gemisini, Güzelkent’ten uğurladı.

TÜM ARAÇLAR TAHLİYE EDİLECEK

55 araçla ilk seferini gerçekleştiren Kilitbahir gemisi, yaklaşık 3 saat sürecek sefer sonrasında İnebolu’da olacak. Çanakkale Valiliği tarafından tahsil edilen filomuzda yer alan Kilitbahir Gemisi, vatandaşların tahliyesi sonlanana kadar seferlerine devam edecek ve bölgede kamu kurumları ve vatandaşların hizmetinde olacak.

Genel - 20:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.