15° Kapalı

Turan Açılışa Katıldı

Gündem - 25 Eylül 2021 21:41 A A

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali açılışına katıldı.

Salgından dolayı bu tür organizasyonlara büyük bir özlem duyulduğunu ifade eden Turan: “Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız ve Çanakkale Valiliğimizin düzenlemiş olduğu Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali, kültürümüzün yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için çok önemli bir kültür organizasyonu. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Devlet Sanatçıları olarak seçtiği kırk kıymetli usta hemşehrilerimizle birlikte oluyor. Festivale katılan yaşayan insan hazinelerinden İrfan Şahin ve İsmail Bütün yıllarca biriktirdikleri tecrübe ve eserleriyle Çanakkale’yi temsil edip hemşehrileriyle buluşuyor. Bu festival ile birlikte geleneksel el sanatlarının, Çanakkale El Halısı coğrafi işaret tescilli ürünümüz gibi, örneklerini göreceğiz, el sanatı icra eden sanatçılarımızı tanıma fırsatı bulacağız. Ülkemizin dört bir yanında nereye baksanız, oraya özgü yemeklerden el sanatlarına, kültürel etkinliklerden tarihi değerlere kadar birçok zenginlik görürüz.

Bu yıl Ahilik Yılı. Çok kıymetli bir Ahilik kültürümüz var. Uzun yıllar topraklarımızda sosyo-ekonomik ve kültürel bir kurum olarak varlığını sürdüren Ahilik, ahlakı esas alan, maddi ve manevi bir toplum idrakidir. Ahilik geleneğine sahip esnaflarımız, sanatkarlarımız ve iş insanlarımız; şehrimiz, ülkemiz ve ekonomimiz için çok önemlidir. Bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, kurum yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Gündem - 21:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.