17° Açık

AKM’NİN KALBİNE KALE İMZASI

Ekonomi - 2 Kasım 2021 10:50 A A

Kaleseramik’ten AKM’nin kalbine görkemli imza atıldı.

‘Kırmızı Küre’ rengi ve tasarımı ile büyüledi

Altuğ Akbaş: “AKM’nin kalbinde eşsiz bir eserle yer almak büyük bir gurur”

Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik’ten, kültür sanat hayatının kalbine görkemli imza. Türkiye’nin simge yapılarından Atatürk Kültür Merkezi’nin kalbinde yer alan ‘Kırmız Küre’, Kaleseramik’in kadın istihdamına destek amacıyla kurduğu Atölye Kale’de hayat buldu. El emeğiyle tek tek üretilen 15.000 adet seramik karo, İtalyan seramik sanatçısı Alexandra Khuen-Belasi’nin özel formülü ile sırlandıktan sonra kırmızı rengini aldı. Özel rengi ve tasarımıyla AKM’ye büyüleyici bir hava katan ‘Kırmızı Küre’, görenleri hayran bıraktı.

AKM’nin ülkemizin, kültür sanat hayatının önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “AKM hem ülkemiz hem de bizler için çok özel bir yere sahip. Kaleseramik olarak, yeniden inşa edilen bu önemli yapının kalbinde, böylesine eşsiz bir eserle yer almaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Kaleseramik’in yenilikçi vizyonunun bir örneği olan ‘Kırmızı Küre’ hem rengi hem de tasarımıyla AKM’ye özel bir ruh kattı. Tarihselliğin modern mimari ile bütünleştiği bu yeni yapının; ülkemizin kültür, sanat hayatının gelişimine önemli katkılar yapacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin kültür sanat hayatının en önemli simgelerinden Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 29 Ekim’de görkemli bir törenle kapılarını açtı. Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından binanın tarihsel özelliklerine bağlı kalınarak, yeniden tasarlanan AKM’nin kalbinde ise, Türkiye’nin seramik sektörünün lider firması Kaleseramik’in ürettiği seramik karolarla eşsiz ‘Kırmızı Küre’ hayat buldu. İçerisindeki 2 bin 38 kişilik opera salonu ile AKM’nin yeni simgesi olan kürenin, tüm karoları, Kaleseramik’in kadın istihdamına destek olmak amacıyla Çanakkale’nin Çan ilçesindeki fabrikasında kurduğu Atölye Kale’de üretildi.

15.000 parça seramik Kale Atölye’de tek tek el emeğiyle üretildi

Proje ve tasarım ekibinin, farklı renk ve modeller üzerinde yaptığı yüzlerce denemenin ardından nihai ürün seçildi. ‘Kırmızı Küre’nin yapımında kullanılan ve üç farklı model olarak, tasarlanan 15.000 adet özel seramik parçasının her biri el emeğiyle tek tek üretildi. Yaklaşık 3,5 ay aralıksız süren çalışmalarda modelleme, kalıplama, sırlama, pişirim, ambalaj ve kalite kontrol işlemleri için özel olarak kurulan 18 kişilik bir ekip, gece gündüz çalıştı.

İtalyan seramik sanatçısı özel formülü ile karolar sırlandı

Üretim aşamasında uzun ve titiz işlemlerden geçirilen üç boyutlu seramik karolarının her biri Atölye Kale’de yüzey kontrolleri yapılarak, ince bir zımpara işlemiyle temizlendi. Küreye can alıcı rengini ise, İtalyan seramik sanatçısı ve kendi ismini taşıyan Alexandra Khuen-Belasi Studio’nun kurucusu Alexandra Khuen-Belasi verdi.

Khuen-Belasi tarafından geliştirilen ve özel bir reçete ile üretilen sır, tüm karolara tek tek uygulanarak, kırmızı rengi almaları sağlandı. Yüzeyleri sırlanan seramik karoları daha sonra her biri 2 metreküp büyüklüğündeki 4 adet Kamara fırında 1.000 °C üzerindeki sıcaklıkta pişirildi. Büyüleyici rengine kavuşan seramikler, ilk aşamasından son aşamasına kadar tüm süreçte görev yapan özel ekipler tarafından kalite kontrolleri yapılıp, ambalajlandı. Tasarımı ve şıklığı ile benzersiz bir güzelliğe kavuşan seramik karolar son olarak, AKM’nin kalbinde birleştirilerek, büyüleyici ‘Kırmızı Küre’ye dönüştü.

“’Kırmızı Küre’ hem rengi hem de tasarımı ile AKM’ye özel bir ruh kattı”

‘Kırmızı Küre’nin, Kaleseramik’in yenilikçi vizyonunun bir göstergesi olduğunu ve hem rengi hem de tasarımıyla AKM’ye özel bir ruh kattığını vurgulayan Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “Kaleseramik olarak, kurulduğumuz günden beri ülkemizin ve insanımızın her alanda gelişimine katkı sunmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir gelecek için etki odaklı döngüsel projelere yatırımı yaparak ve #İyiBakDünyana diyerek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünyayı miras bırakmak istiyoruz. Bugün de geleceğin büyük sanatçılarının yetişmesine ve ülkemizin kültür, sanat hayatının gelişimine önemli katkılar yapacağına inandığımız, AKM’nin kalbinde böylesine eşsiz bir eser ile yer almaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Seramiğin sanata dönüşümünün en can alıcı örneklerinden biri olan bu kürenin, her bir karosu  kadın istihdamına destek amacıyla kurduğumuz Atölye Kale’de tek tek el emeğiyle üretildi. Bu muhteşem eserin ortaya çıkmasında emeği olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İŞTE O HÜNERLİ ELLER…

Görenleri ve ziyaretçileri büyüleyen Atatürk Kültür Merkezindeki dev kürenin muhteşem yüzey seramikleri Çan’lı kadınların hünerli ellerinden üretildi.

29 Ekim tarihinde açılışı gerçekleştirilen AKM’nin kalbinde yer alan dev küre kusursuz bir sanat eseri olarak değerlendirildi. Görenleri hayran bırakan dev kürenin dış kaplamasında 15 bin seramik karo kullanıldı. O seramik karolar Kale Grubunun kadın istihdamı hedefli Çan’daki Kale Atölyesinde bir çok aşamadan geçerek üretildi.

KADINLARIN ATÖLYESİ

Çan’daki fabrikaların en özel bölümlerinden biri de fabrikaların kuruluşundan bu yana hizmet veren Kale Atölye. Atölye, Kale Grubu kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Hacı İbrahim Bodur tarafından özellikle kadın istihdamı odaklı olmak üzere, çok özel el emeği ürünlerin üretileceği daha çok sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi. Türkiye’nin önemli seramik sanatçılarının yönetimindeki atölye’de Çan’lı kadınlar el emeği göz nuru birbirinden özel eserler üretiyor.

3,5 AY 24 SAAT MESAİ

Türkiye’nin en görkemli sanat merkezi olarak yeniden inşa edilen AKM’nin kalbinde yer alan dev kürenin seramik karoları Çan’da ve Çan’lı kadınların emeği ile üretildi. Atölyede emek veren 18 kişilik ekip 15 bin seramik karoyu 3 ay gibi kısa sürede gece gündüz çalışarak hazır hale getirdi. Kalevit tesislerinde özel olarak hazırlanan kalıplarda imal edilen 3 farklı tasarımlı karolar fırınlarda bisküvi ürün olarak Kale Atölyeye getirildi.

TEK TEK EMEK VERİLDİ

Kale Atölyeye getirilen 15 bin karo seramik burada hizmet veren 18 kişilik ekip tarafından tek tek el emeği verilerek işlendi. Önce özel bir zımparalama işlemine tabi tutulan seramik karoların yüzeyleri prüzsüz hale getirildi. Ardından hassas terazide tek tek tartılarak ağırlık standartlarına uygun olup olmadığı kontrol edildi. Hatasız olarak özenle hazırlanan seramik karolar daha sonra İtalya’dan özel olarak getirilen boya reçetesine uygun olarak boyanarak 1070 santigrat derecedeki özel fırınlarda 24 saat sırlanarak pişirildi ve son halini aldı.

SOYSAL “GURUR DUYDUK”

Çanakkale Seramik Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Soysal, AKM gibi dünya ölçeğinde eşi benzeri olmayan standartlarda inşa edilen bir sanat ve kültür merkezinin kalbinde yer alan görkemli kürenin özel karo seramiklerini üretmekten son derece gurur duyduklarını söyledi. Soysal Çan’da 3,5 ay gibi kısa sürede 18 kişilik ekip tarafından emek yoğun bir mesai harcanarak ve son derece titiz çalışmalar sonucu hazır hale getirilen karoların üretiminde özellikle kadınların el emeği ve alın terinin olmasının büyük önem ve değere sahip olduğunun altını çizdi.

ÇETİN “ÇOK ÖZENDİK”

Çanakkale Seramik Fabrikaları Kale Atölye Yöneticisi Engin Çetin ise süreç boyunca çok hassas ve özenli çalışmalar yapıldığının altını çizdi. Çetin, kadın yoğun emek verilen proseslerin her aşamasında disiplin, hassasiyet ve dikkat esaslı çalışmalar yapıldığını belirterek ortaya böylesine görkemli bir eser çıkmasının ekibi ile birlikte kendilerini mutlu ve gururlu kıldığını ifade etti.

Ekonomi - 10:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.