Açık

Zeytinyağını Taçlandıracaklar

Gündem - 4 Ekim 2021 12:22 A A

Çanakkale’nin en değerli tarım ve gıda ürünlerinden zeytin ve zeytinyağını dünyaya tanıtmak, ulusal ve uluslararası turizm ile buluşturmayı hedefleyen Çanakkale Zeytin Üreticileri Derneği ve Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği ‘Troya Zeytinyağı Festivali’ nin ilkini gerçekleştirmek için düğmeye bastı.

Üreticiler ve Turizm otoritelerinin biraraya geldiği, Çanakkale Onsekizmart Üniversitesinin akredite ettiği organizasyonun lansmanı Dardanos Sun San Otelde gerçekleşti. Toplantıda konuşan Çanakkale Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Erdinç Üzden, zeytinin meyvesi ile yağı ile bereketin sembolü olduğunu belirterek bu ürünün Çanakkale’de markalaşma sürecinde böyle bir organizasyonun düzenlendiğini ifade etti. Festivalin paydaşlarından Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan da Çanakkale’nin iki önemli ve değerli sektörü tarım ve turizm aktörlerinin bu festivalde bir araya geldiğine dikkat çekerek, düzenlenen organizasyonun yöre üretmi ve üreticileri ile turizm sektörüne önemli katkılar sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Boz ise bu tarz organizasyonların turizm ile hayat bulacağını ve arkeogastronomi, gastro turizm gibi alanlarda etkin aktivitelerin öneminin altını çizdi.

Çanakkale Belediyesi Kültür İşleri Müdüresi ve Turizm Tanıtma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Eryiğit, festivalin Çanakkale ve ülke tanıtım ve ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını kaydetti.

Troya Zeytinyağı Festivali hafta boyunca bir çok etkinlik ile taçlandırılacak. Festival kapsamında tarlada hasat, önemli şeflerden atölyeler, soğuk sabun, seramik atölyeleri, arkegastronomi, tadimlar, zeytinyağından elde edilen yemeklerin tadımları, müzik dinletileri, yöresel halk oyunları gösterileri ve Zeytinyağı mezatı gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Gündem - 12:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.